2014. május 25., vasárnap

1.

Kinézett az ablakon, és csak a szürkeséget látta. A reménytelenség, az egyhangúság és végtelen szomorúság  töltötte be a szobát és a mindennapjait is.  
Miért kell neki még mindig itt lenni? Számtalanszor feltette magában ezt a kérdést, de a sötétség nem adott választ. Azt tudta hogy a családjától nem kaphat segítséget.  A bátyja a keménységet és az érdektelenséget választotta páncélnak. Édesanyja folyamatosan dolgozott, hogy családfenntartóként megfelelően el  tudja őket látni. Apját nem ismerte.  Hiába kérdezte a múltról, a válasz mindig hallgatás volt.
 Gabi ölni tudott volna édesanyja egyetlen elismerő szaváért vagy csak a mosolyáért . Ha voltak is az anyjának gyengéd érzései a gyermekei iránt, azt a kemény évek alattomosan és fokozatosan kiölték a lelkéből. A testvérével jó volt ugyan a kapcsolata, de ez a család a meghittséget még hírből sem ismerte.  Kimondatlanul is egymást hibáztatták a múlt tragédiáért.
Szinte naponta  sulykolták belé, hogy ha nem vagy gazdag, akkor nem érsz semmit. Mindig, minden a munkáról és a pénzről szólt, amit folyamatosan élére kellett állítani, hogy meg tudjanak élni.  Korán megtanulta, hogy neki is keményen meg kell küzdenie mindenért.  Míg a kortársai bulizással, vásárlással és szórakozással töltötték az idejüket, ő otthon vagy a közeli étteremben dolgozott, méghozzá igen keményen.  A vidámságot és a nevetést egy álomnak vélt, amiből felébredve ott fogadta a rideg valóság. Irigykedve figyelte , ahogy a vele egykorú lányok bandáznak és a fiúkkal flörtölnek.
A sivárság jellemezte a mindennapjait, a változás minden lehetősége nélkül. A főnöke egy igazi basáskodó barom , aki folyamatosan piszkálta.Nem volt más választása, tűrnie kellett. Megfelelő végzettség híján azt a munkát kellett elvállalnia, ami éppen akadt. Szép lány volt , de biztos anyagi háttér nélkül ezt sem alkalma, sem lehetősége nem volt megmutatni.  A városukban a pénz egyet jelentett a szépséggel.
Aznap reggel ugyanolyan egykedvűen ébredt, mint addig. Anyja szótlanul tett – vett a konyhában, még a köszönését is alig fogadta. Testvére az újságjába merült.  Ahogy körbenézett maga körül a metrón, mindenhol szomorúságot és monotóniát látott. Az emberek nem léptek ki a saját világukból, még egy pillanatra sem.
Amint belépett az étterembe, a változást érezte a levegőben. Látszólag minden ugyanúgy volt  mint eddig. A főnöke szokás szerint halálra dolgoztatta.
Igencsak estébe hajlott az idő, amikor egy szegényes külsejű idős hölgy lépett be az étterembe.  Többen azt gondolták, biztos hajléktalan a nő, ráadásul elég éhesnek tűnt.

-         - Már megint itt van?! Mit keres itt ?!- csattant fel a tulaj. – Minden este ide eszi a fene!  Hogy néz ki?! Nem veszi észre, hogy rontja az üzletem hírnevét ?!

Mindezeket persze jó hangosan mondta, amivel az idős nőt igen kínos helyzetbe hozta. A többi vendég szemlesütve igyekezett tudomást sem venni erről a közjátékról.

Gabi a pult mögül figyelte a jelenetet. Ő szégyellte magát a főnöke helyett. Ekkor olyasmi történt , amire senki sem számított. Teri néni – így hívták az idős hölgyet – leült az étterem közepén álló asztalhoz, és mintha mi sem történt volna magához intette a lányt.
-         -  Jó estét kívánok. Sikerült választania? – hangzott az udvarias kérdés a lány részéről.
-         -  Igen kedvesem. Nekem sikerült. És magának?
A lány nem értette a kérdést. A nő nem tudhatta hogy – honnan is tudhatta volna – hogy neki nincs választása. Abban kell élnie amibe született.
-         -  Nekem nincs választásom – mondta szomorúan.
-         -  Választás mindig van.


Gabi hitte is, meg nem is. 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése