2014. május 25., vasárnap

1.

Kinézett az ablakon, és csak a szürkeséget látta. A reménytelenség, az egyhangúság és végtelen szomorúság  töltötte be a szobát és a mindennapjait is.  
Miért kell neki még mindig itt lenni? Számtalanszor feltette magában ezt a kérdést, de a sötétség nem adott választ. Azt tudta hogy a családjától nem kaphat segítséget.  A bátyja a keménységet és az érdektelenséget választotta páncélnak. Édesanyja folyamatosan dolgozott, hogy családfenntartóként megfelelően el  tudja őket látni. Apját nem ismerte.  Hiába kérdezte a múltról, a válasz mindig hallgatás volt.
 Gabi ölni tudott volna édesanyja egyetlen elismerő szaváért vagy csak a mosolyáért . Ha voltak is az anyjának gyengéd érzései a gyermekei iránt, azt a kemény évek alattomosan és fokozatosan kiölték a lelkéből. A testvérével jó volt ugyan a kapcsolata, de ez a család a meghittséget még hírből sem ismerte.  Kimondatlanul is egymást hibáztatták a múlt tragédiáért.
Szinte naponta  sulykolták belé, hogy ha nem vagy gazdag, akkor nem érsz semmit. Mindig, minden a munkáról és a pénzről szólt, amit folyamatosan élére kellett állítani, hogy meg tudjanak élni.  Korán megtanulta, hogy neki is keményen meg kell küzdenie mindenért.  Míg a kortársai bulizással, vásárlással és szórakozással töltötték az idejüket, ő otthon vagy a közeli étteremben dolgozott, méghozzá igen keményen.  A vidámságot és a nevetést egy álomnak vélt, amiből felébredve ott fogadta a rideg valóság. Irigykedve figyelte , ahogy a vele egykorú lányok bandáznak és a fiúkkal flörtölnek.
A sivárság jellemezte a mindennapjait, a változás minden lehetősége nélkül. A főnöke egy igazi basáskodó barom , aki folyamatosan piszkálta.Nem volt más választása, tűrnie kellett. Megfelelő végzettség híján azt a munkát kellett elvállalnia, ami éppen akadt. Szép lány volt , de biztos anyagi háttér nélkül ezt sem alkalma, sem lehetősége nem volt megmutatni.  A városukban a pénz egyet jelentett a szépséggel.
Aznap reggel ugyanolyan egykedvűen ébredt, mint addig. Anyja szótlanul tett – vett a konyhában, még a köszönését is alig fogadta. Testvére az újságjába merült.  Ahogy körbenézett maga körül a metrón, mindenhol szomorúságot és monotóniát látott. Az emberek nem léptek ki a saját világukból, még egy pillanatra sem.
Amint belépett az étterembe, a változást érezte a levegőben. Látszólag minden ugyanúgy volt  mint eddig. A főnöke szokás szerint halálra dolgoztatta.
Igencsak estébe hajlott az idő, amikor egy szegényes külsejű idős hölgy lépett be az étterembe.  Többen azt gondolták, biztos hajléktalan a nő, ráadásul elég éhesnek tűnt.

-         - Már megint itt van?! Mit keres itt ?!- csattant fel a tulaj. – Minden este ide eszi a fene!  Hogy néz ki?! Nem veszi észre, hogy rontja az üzletem hírnevét ?!

Mindezeket persze jó hangosan mondta, amivel az idős nőt igen kínos helyzetbe hozta. A többi vendég szemlesütve igyekezett tudomást sem venni erről a közjátékról.

Gabi a pult mögül figyelte a jelenetet. Ő szégyellte magát a főnöke helyett. Ekkor olyasmi történt , amire senki sem számított. Teri néni – így hívták az idős hölgyet – leült az étterem közepén álló asztalhoz, és mintha mi sem történt volna magához intette a lányt.
-         -  Jó estét kívánok. Sikerült választania? – hangzott az udvarias kérdés a lány részéről.
-         -  Igen kedvesem. Nekem sikerült. És magának?
A lány nem értette a kérdést. A nő nem tudhatta hogy – honnan is tudhatta volna – hogy neki nincs választása. Abban kell élnie amibe született.
-         -  Nekem nincs választásom – mondta szomorúan.
-         -  Választás mindig van.


Gabi hitte is, meg nem is. 

Ajánló

Két lány. Két különböző társadalmi helyzet.

Azt gondolnánk ,hogy ők sosem találkozhatnak, hogy őket nem köti össze semmi.

Vagy mégis?

Egy idős hölgy, aki sokat szenvedett. Akár szomorú és elkeseredett is lehetne. Vagy mégsem?

Hármuk között láthatatlan kapocs van, amiről még ők sem tudnak.

Mernek. Bátrak. Harcosak.

Így az életük igen izgalmasan és kalandosan alakul.

Egy cél hajtja őket: a boldog életbe vetett hit.

Hogy elérik-e?

Kiderül a történetből.